W naszych warunkach, gdzie sezon grzewczy trwa długo a paliwo jest drogie, dobór odpowiedniego kotła CO nie jest łatwy. Poza wysoką sprawnością, niezwykle ważny jest rodzaj spalanego paliwa. Stosunkowo tanim źródłem energii jest węgiel lub drewno, zwłaszcza gdy mamy dostęp do odpadów np. z przecinki drzew.
Większość Polaków (78%) posiada urządzenia typu grzejnik, bojler, kocioł centralnego ogrzewania lub piecyk, które są zasilane paliwami takimi jak: gaz ziemny, węgiel, drewno, gaz w butlach albo olej opałowy.
Paliwa stałe znowu wracają do łask, bo chociaż gaz i olej zapewniają bezobsługową pracę urządzeń grzewczych, to kosztują więcej niż węgiel czy drewno. A co równie ważne, współczesna kotłownia na paliwa stałe już nie musi być najbrzydszym miejscem w domu -
Choć świat kroczy ekologiczną ścieżką zmian, to nie każdy sektor gospodarki jest tak samo traktowany.
Nie mamy już wątpliwości, że główną przyczyną smogu w polskich miastach są niewłaściwie i nadmiernie ogrzewane budynki. Polacy zużywają zdecydowanie zbyt wiele energii, ponieważ większość domów jest niewystarczająco lub w ogóle nieocieplona.
Budowa dobrej jakości systemu kominowego wymaga zastosowania równie wysokojakościowego gatunku stali. Bardzo istotne jest, aby brać pod uwagę to, jaki gatunek przełoży się na jego żywotność. Nie każdy, który kryjący sie pod pojęciem "kwasówka" będzie takim, który nam ją zapewni.
Gdy w domu lub mieszkaniu zainstalowany jest kominek, wymaga on zastosowania odpowiedniej odmiany paliwa do kominków. Jest ich tak wiele, że często ich użytkownicy stają przed dylematem, które z takich paliw powinni użyć?
Dziś obchodzimy Dzień Czystego Powietrza – to doskonała okazja, aby pomyśleć o jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy. Jego stan, zwłaszcza teraz – w sezonie grzewczym – pozostawia bowiem wiele do życzenia. Co pomoże nam zostawić smog za oknem?
Zestawienie Polskich Norm dotyczących branży kominiarskiej - lipiec 2017
Patrząc za okna, jakoś nie chce się wierzyć w ocielpenie klimatu. Tegoroczna sroga zima z pewnością odbije się na zasobności portfeli wielu Polaków. Aby ustrzec się przed tym w przyszłości, warto pomyśleć o zmianie sposobu ogrzewania naszych domów na bard
Polski rząd za chwilę uruchomi program „Czyste powietrze”, który ma pokonać smog i wpłynąć na większą świadomość społeczną w kwestii efektywności energetycznej domów jednorodzinnych. Drugim palącym problemem naszego społeczeństwa jest jednak ubóstwo energetyczne – praprzyczyna wysokiej emisji zanieczyszczeń. Polaków nie stać na opłaty związane z ogrzewaniem nieocieplonych domów, więc palą paliwem najniższej jakości, starając się maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania. Jak skutecznie temu zaradzić?
Kominy dymowe i instalacje spalinowe to z punktu widzenia eksploatacji budynków elementy newralgiczne, gdyż bezpośrednio narażone na działanie bardzo wysokich temperatur.
Niemal każdy projekt domu jednorodzinnego zakłada obecność komina. Jego rolą jest przede wszystkim odprowadzanie materiałów spalania ze wszystkich pieców, kotłów i kominków. Bowiem bez możliwości odprowadzania na zewnątrz dymu, nie może dobrze funkcjonować żadna wentylacja.
Zima nie odpuszcza, a domy ogrzać trzeba. W tym sezonie ciepłowniczym wygrali ci, którzy używają brunatnego paliwa. Jest znacznie tańsze nawet od importowanego rosyjskiego węgla kamiennego, a co za tym idzie jeszcze szybciej znikają jego zapasy ze zwałów
Wielu murarzy ciągle uważa, że jedynym rozwiązaniem na odprowadzenie spalin z pieca jest komin murowany. Jednocześnie wiele firm zajmujących się produkcją i sprzedażą systemów kominowych optuje za tym, że murowanie kominów to przestarzała technologia, której używania powinniśmy już dawno zaniechać.