Sezon grzewczy w pełni, a jakość powietrza w Polsce ponownie się pogarsza. Jak alarmuje Polski Alarm Smogowy, największe problemy tradycyjnie występują w miastach południowej Polski – m.in. w Nowej Rudzie, Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Myszkowie czy Rabce-Zdroju. Dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdzają, że po kilku latach poprawy średnioroczne stężenie pyłu PM10 w 2024 roku wzrosło o 7 proc. względem roku poprzedniego. To wyraźny sygnał, że walka z tzw. niską emisją wciąż pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań środowiskowych w Polsce. Tym bardziej, że według danych KOBiZE aż 85 proc. pyłów zawieszonych w polskim powietrzu pochodzi z gospodarstw domowych ogrzewanych paliwami stałymi niskiej jakości.
Aż 68% polskich gospodarstw domowych obawia się rosnących kosztów energii, a zapewnienie komfortu termicznego staje się coraz większym wyzwaniem. Wydatek na ten cel w przypadku domu o powierzchni 150m2 wynosi rocznie niemal 9,5 tys. zł przy wykorzystaniu gazu i 13 tys. przy oleju opałowym! Dla wielu Polaków oznacza to wybór pomiędzy ciepłem a innymi potrzebami. Co więcej około 13–16% gospodarstw zmuszonych jest do skrajnych ograniczeń w konsumpcji energii – zjawisko to nazywane jest ukrytym ubóstwem energetycznym. Jakie kroki można podjąć, aby zmniejszyć te koszty i zadbać o bardziej przystępne rozwiązania?
Tegoroczny sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. To doskonały moment, aby zastanowić się, jak ogrzewać efektywnie. Powietrze w Polsce jest bowiem jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a głównym tego źródłem jest właśnie „niska emisja”, pochodząca przede wszystkim z niewłaściwego spalania paliw niskiej jakości w przydomowych piecach [1].
Nadeszła jesień, dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze i wielu z nas zaczyna zastanawiać się, czy ich instalacja grzewcza jest gotowa na większe obciążenie. Zbyt często jednak przygotowania do sezonu grzewczego ograniczają się do odkręcenia zaworu i oczekiwania na pierwsze ciepłe grzejniki. Tymczasem odpowiednie działania wykonane jeszcze przed nadejściem mrozów mogą znacząco poprawić komfort, obniżyć rachunki i wydłużyć żywotność całej instalacji.
Sezon grzewczy 2025/2026 przyniesie istotne zmiany dla gospodarstw domowych oraz zarządców budynków wielorodzinnych. Zakończenie rządowego mechanizmu dopłat do cen ciepła sprawi, że rachunki za ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową wzrosną nawet o 30 proc. i więcej. Nowe taryfy zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki, a także dane publikowane przez GUS, potwierdzają, że koszty energii cieplnej będą w najbliższych latach systematycznie rosnąć.
Wraz ze spadającą temperaturą wielu Polaków już rozpoczęło sezon grzewczy. Tym samym, przez najbliższe kilka miesięcy będziemy zmagać się ze zwiększonym zanieczyszczeniem powietrza, powodowanym przez smog. Wielu z nas wciąż jednak nie wie, że jego najpoważniejszym źródłem są właśnie gospodarstwa domowe. Jak wynika z danych More in Common Polska, Polacy powstawanie smogu najczęściej wiążą z przemysłem i transportem, a dopiero w dalszej kolejności z domowym kotłami, mimo że to właśnie one odpowiadają za największą część emisji. To oznacza, że decyzja o tym, czym ogrzejemy dom, to już nie tylko kwestia komfortu termicznego czy wysokości rachunków. To wybór, który ma bezpośredni wpływ na zdrowie nasze oraz na przyszłe, ukryte koszty, które przyjdzie nam zapłacić w gabinetach lekarskich i szpitalach.
Rosnące wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków, ograniczenia emisji CO2 oraz potrzeba niezawodności i komfortu cieplnego przez cały rok sprawiają, że inwestorzy indywidualni coraz częściej sięgają po rozwiązania hybrydowe. Zobacz, dlaczego warto zainstalować system HPI G HYBRID – unikatowe połączenie powietrznej pompy ciepła z gazowym kotłem kondensacyjnym Modulens G AGC w nowoczesnym domu jednorodzinnym.
Sezon grzewczy rozpoczęty, a to oznacza, że kominiarze oraz pracownicy firm specjalizujących się w przeglądach pieców mają ręce pełne pracy.
Lada moment w naszym kraju na dobre rozpocznie się sezon grzewczy. O tym, że jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień pozostawia wiele do życzenia, wiadomo nie od dziś. Polska przoduje w niechlubnym rankingu krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej, przekraczając wszystkie normy wskazane przez WHO.
Przed zimnem najlepiej skryć się w domowym zaciszu. Sezon zimowy to czas, gdy urządzenia grzewcze pracują na pełnych obrotach. To także czas wzmożonego ryzyka powstania pożaru w domu. Według statystyk w roku 2015 w domach jednorodzinnych miało miejsce 12 816 pożarów. Dużej części z nich dałoby się uniknąć, gdyby właściciele przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, warto sprawdzić, czy opał, którym planujemy ogrzewać dom, jest odpowiednio dobrany do naszych potrzeb. Dzięki rozwojowi technologii, producenci oferują dziś paliwa bezpieczniejsze, tańsze i wydajniejsze niż jeszcze kilka lat temu. I co równie ważne, coraz bardziej przyjazne dla środowiska. Na jakie parametry zwrócić uwagę, by niskim kosztem zadbać o ogrzewanie mieszkania?
Ostatnie tygodnie lata są dobrym momentem, by przygotować się do kolejnego sezonu grzewczego.
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że właściwa izolacja termiczna przewodów i urządzeń systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych jest jednym z głównych warunków ich bezproblemowej eksploatacji.
Sezon grzewczy w pełni, a co za tym idzie jakość powietrza znów się pogorszyła. Jednym ze sposobów walki z problemem smogu w wielu polskich miastach są systemy zielonych dachów.
Kanały grzewcze i wentylacyjne, zwłaszcza przechodzące przez strefy oddzielenia przeciwpożarowego, należy bezwzględnie zabezpieczać przed działaniem ognia.